blog 210

Jak vrstvit oblečení na túrách, při trekingu a venkovních sportech

Výlety do hor vyžadují správný výběr, kombinaci a vrstvení oblečení. Jde o důležitou dovednost, která nám zajistí nejen pohodlí a ochranu před proměnlivým počasím a teplotami, ale také nám umožní užít si outdoorové aktivity, jako jsou túry a trekking, naplno. Je úplně jedno, jestli jdete na několikahodinovou nebo několikadenní túru, nevhodně vrstvené oblečení dokáže udělat z jinak příjemného zážitku velice nekomfortní situaci, na kterou budete chtít raději zapomenout. V tomto základním návodu si ukážeme, jaké oblečení byste rozhodně neměli opomenout, jak na správné vrstvení a rovněž se s vámi podělíme o několik užitečných tipů a rad:

Co vlastně znamená „vrstvení“?

Při vrstvení kombinujete tři nebo čtyři kusy oblečení, které společně podporují regulaci teploty a chrání vás před různými povětrnostními podmínkami, jimž byste venku mohli čelit. V závislosti na počasí (teplotě, vlhkosti, větru atd.) a intenzitě dané aktivity pak můžete jednotlivé vrstvy postupně svlékat, nebo oblékat, čímž si zajistíte optimální ochranu za každé situace. 

TIP: Pro lepší pochopení toho, co vrstvení skutečně obnáší, si můžete na začátku výletu obléct méně oblečení, než jste normální zvyklí, a postupně pak přidávat vrstvy dle potřeby. Tím předejdete nadměrnému pocení, které zejména v chladnějším počasí vede k tomu, že je nám pak zima.

Funkční prádlo: Abyste zůstali v suchu

image

Hlavním účelem funkčního prádla je odvádět pot, abyste neprochladli. Jde tudíž o úplně první vrstvu oblečení, která je v přímém kontaktu s vaší pokožkou. Vybírejte pouze prodyšné a rychleschnoucí materiály, jako jsou polyester nebo merino vlna. 

TIP: Snažte se vyhnout bavlněným věcem, které dlouho schnou, zadržují vlhkost a neumožňují tělu účinně regulovat teplotu. 

Střední vrstva: Abyste byli v teple

image 1

Tato vrstva zajišťuje optimální tělesnou teplotu. Může jít například o lehkou mikinu nebo lehkou zateplenou bundu, v každém případě ale musí být dostatečně prodyšná. Materiály lze použít přírodní (třeba peří) i syntetické, oblečení by však mělo být lehké. Na druhou stranu, v chladnějším počasí můžete sáhnout po oblečení s lepší izolací (více gramů na metr čtvereční). A pokud preferujete maximální volnost pohybu v oblasti paží, aniž byste přitom přišli o tělesné teplo, vyzkoušejte třeba zateplenou vestu.

Vnější vrstva: K ochraně těla před všemi povětrnostními podmínkami.

Jelikož jde o hlavní ochranu před deštěm, větrem a sněhem, vnější vrstva musí být nepromokavá, ale zároveň také prodyšná, aby se pod ní nehromadila vlhkost. Při výběru oblečení se zaměřte na vodní sloupec, který se udává v milimetrech a označuje úroveň nepromokavosti. V mírném dešti by vám mělo stačit oblečení do 10 000 mm vodního sloupce, ovšem v náročnějších podmínkách zvolte takové, které má alespoň 15 000 mm. Mějte ovšem na paměti, že s vyšší nepromokavostí se snižuje prodyšnost, takže pokud nemáte oděv s Gore-Tex nebo podobnou membránou, vyšší úroveň nepromokavosti může vést k nepříjemné kumulaci vlhkosti pod oblečením. Co se týče prodyšnosti, při nepříliš intenzivních aktivitách by vám měla stačit bunda nebo kalhoty s hodnotou kolem 10 000 g/m2/24 hodin.

Existují různé typy oblečení, které lze nosit jako vnější vrstvu, tak si je pojďme rozdělit do dvou kategorií:

image 2
  • Hardshellové bundy a kalhoty: Hardshellové oblečení sice není tak prodyšné jako softshellové, ale nabízí vynikající ochranu před větrem, deštěm a sněhem. Je úplně nepromokavé, disponuje odolnými tkaninami a je přímo určeno do drsného a nepříznivého počasí. Obvykle se skládá ze dvou vrstev: vnější, nepromokavé vrstvy, a vnitřní membrány, která případně může mít podšívku.
  • Softshellové bundy a kalhoty: Softshellové oblečení je prodyšnější, ale zase nenabízí takovou úroveň nepromokavosti. Izolační a voděodolné vlastnosti oblečení se mohou lišit v závislosti na designu, použitých materiálech, vrstvách a povrchové úpravě. Softshellové oblečení je vyrobeno ze dvou, případně tří vrstev. Dvouvrstvé softshellové oblečení je sice také prodyšné, ale na rozdíl od třívrstvého nemá membránu, takže neposkytuje extra ochranu před větrem a deštěm. Pro větší pohodlí a teplo mohou mít oba typy buď fleecovou podšívku, nebo kartáčovanou vnitřní stranu.
image 3

V závislosti na počasí a typu oblečení je možné obléct si nepromokavou hardshellovou bundu přes nějakou lehkou a kompaktní softshellovou bundu, čímž dosáhnete odolnosti vůči vodě i prodyšnosti. 

Jak vrstvit oblečení v létě

image 5

V teplém počasí si obvykle vystačíte se dvěma vrstvami. Prodyšné tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem skvěle poslouží jako první vrstva. Vnější vrstvou pak může být třeba mikina, lehký fleecový pulovr, nebo dokonce softshellová bunda, pokud jste zimomřiví. Skvělou volbou jsou také kalhoty s odepínacími nohavicemi, ze kterých lze během chvilky udělat kraťasy. A pamatujte: vždy se namažte opalovacím krémem a noste nějakou pokrývku hlavy.

Jak vrstvit oblečení v přechodných obdobích roku

image 4

V přechodném období bývá počasí dost nepředvídatelné, takže je potřeba nosit univerzální, lehké a funkční oblečení. Měly by vám stačit dvě nebo tři vrstvy: Začněte lehkým termoprádlem, přes které si jako střední vrstvu oblečte buď fleecový pulovr, technickou mikinu, nebo lehkou softshellovou bundu. Do batohu si vždy raději přibalte nepromokavou bundu, kdyby vás cestou zastihl déšť.

Jak vrstvit oblečení v zimě

image 6

Chladné počasí představuje vyšší riziko, takže začněte se třemi vrstvami, a pokud to bude málo, přidejte čtvrtou. V tomto případě sáhněte po silnějším termoprádle, které doplňte o dobře zateplenou střední vrstvu. Jako vnější vrstvu použijte nepromokavou hardshellovou bundu, která vás ochrání před zimou, větrem i sněhem.

Tipy pro vrstvení

image 8
  • Oblékejte se podle plánované aktivity a počasí. Své výlety plánujte dopředu, ať víte, jak budou náročné a jaké by mělo být počasí. Do teplejšího počasí by vám mělo stačit technické tričko a kraťasy (nezapomeňte se vyhnout bavlně), ale nikdy neuškodí mít po ruce lehkou střední vrstvu a bundu do deště, což platí zejména při celodenním výletu.
  • Dejte přednost pohodlí, univerzálnosti, nízké hmotnosti a kvalitě. Nemusíte nosit to nejdražší oblečení na trhu. Rozhodně by ale mělo být funkční a snadno složitelné. Silné fleecové mikiny nebo bundy s těžší výplní nejsou zrovna dobrou volbou, protože jsou dost objemné a hůř se přenášejí.
  • Detaily, na kterých záleží. Materiál oblečení a použité tkaniny nejsou všechno. Neméně důležité jsou i jednotlivé detaily, jako například kapsy, zipy, kapuce, stahovací šňůrky a ventilační otvory, které rovněž mohou poskytovat dodatečnou ochranu a univerzálnost, aniž byste museli přidávat nebo sundavat vrstvy.
  • Nezapomínejte chránit svá chodidla. Pohodlí je základ a v případě chodidel to platí dvojnásob. Koneckonců, čekají vás dlouhé hodiny chůze. V zimě jsou základem kvalitní termo ponožky, v létě pak ponožky, které jsou lehké a prodyšné. Boty zvolte podle terénu, ve kterém se budete pohybovat, náročnosti trasy a samozřejmě také počasí. Obecně se doporučuje nosit nepromokavou obuv, ale nikdy neuškodí mít v batohu také nepromokavé kamaše.

Odhalenou kůži je potřeba chránit

image 7

Nepodceňujte ani důležitost nejrůznějších doplňků, které vám mohou zpříjemnit zážitek a poskytnout potřebnou ochranu, zejména pak odhalených částí pokožky, které jsou vystaveny chladu a větru. Jde především o:

  • Kšiltovky, čepice a čelenky.
  • Nákrčníky a balaklavy pro ochranu obličeje.
  • Tenké rukavice jako první vrstvu a termo rukavice/palčáky do nízkých teplot.
  • Sluneční brýle pro ochranu vašich očí před větrem, sluncem a sněhem.
  • Opalovací krém. I když nejde o doplněk v pravém slova smyslu, ochranu kůže není radno podceňovat v žádném období roku.

Tolik tedy k našemu dnešnímu průvodci vrstvením, které dokáže zpříjemnit každou outdoorovou aktivitu. Teď už vás na túrách žádné počasí nezaskočí. A pamatujte – na každý výlet se pořádně vybavte, buďte maximálně opatrní a užijte si krásné výhledy.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články